Historie

Na jaře roku 1968 ukončil činnost Ideál, kapela vedená Otto Meranem (nar. 1918), která nejprve hrála pod tímto názvem a později pak pod názvem Městského stavebního podniku (MěSP) Jihlava až do zmíněného data, kdy se rozpadla.

Důvod změny názvu, který se odehrál v padesátých letech byl prostý. Každá kapela tenkrát potřebovala tzv. zřizovatele, který měl sice určité povinnosti, zejména kontroly, navíc ale měl možnost poskytnout kapele zázemí, příspěvky na koupi nástrojů, aparatur, zajištění dopravy, čehož kapela až do rozpadu využívala.

Po rozpadu této kapely zůstala už jenom dechovková kapela pod vedením O. Merana, která hrála na pohřbech a při různých společenských příležitostech. Část muzikantů založila kapelu Kvinton, z něhož odešel v roce 1974 Jan Vrzáček a založil dechovku Lučanku.

Úspěchy se dostavily hned v počátku. Kapela jezdila hrát takřka po celé republice a často i do zahraničí (Německo, Rakousko, Švýcarsko a dnes i Slovensko). Určitě stojí za zmínku natáčení hudebních pořadů v Čs. rozhlase, v televizi a
ve filmu.

Poslední vystoupení „Staré“ Lučanky spolu se svým kapelníkem bylo na „Dnech mikroregionu Loucko“ dne 3.10.2004 v Kamenici, poslední koncert v Lukách byl součástí „Májové slavnosti“ dne 1.5.2004.

Jan Vrzáček si nedopřával odpočinku, pokud někde nehrál nebo nepsal noty, intenzivně se věnoval přípravě mladých muzikantů, ze kterých také později po rozpadu Lučanky, sestavil kapelu Mladá Lučanka.

Tato kapela funguje dodnes, její členové již také trochu zestárli a tak opět nese jméno LUČANKA. V jejím čele nyní stojí Petr Vochyán, rodák z Velkého Beranova, který kapele věnuje mnoho času a energie.

Lučanka se snaží zachovat v Lukách dechovku, která zde má dlouholetou tradici. Při svých vystoupení se snaží hrát mnoho krásných lidových písniček, aby neupadly v zapomnění.

Napsat komentář